Η αποβολή του Σεσί μπλόκαρε τον Απόλλωνα και η ΑΕΚ πήρε μία τεράστια νίκη με ανατροπή στο «Αλφαμέγα»!

Μία... άλλη ΑΕΚ στο Β' ημίχρονο, εκμεταλλεύτηκε την αριθμητική υπεροχή της λόγω της αποβολής του Σεσί Ντ' Αλμέιδα στο 45΄+4΄, πέτυχε δύο γκολ με τους Εκπολό και Γκάμα στο 70΄ και 80΄ αντίστοιχα, ανέτρεψε το 1-0 του Α' ημιχρόνου και πήρε μία τεράστια εκτός έδρας νίκη με 1-2, μπαίνοντας με το δεξί στο νέο πρωτάθλημα!

Στο πρώτο ημίχρονο, ο Απόλλωνας είχε την υπεροχή και την κατοχή μπάλας, έλεγξε πλήρως το ρυθμό και δεν απειλήθηκε από την ΑΕΚ η οποία είχε προβληματική ανασταλτική λειτουργία, με τραγικά λάθη, ενώ υστέρησε και στο δημιουργικό κομμάτι.

Η Λεμεσιανή ομάδα πέτυχε ένα γκολ με τον Μάρκες στο 21ο λεπτό, ο οποίος εκμεταλλεύτηκε αψυχολόγητο λάθος του Εκπολό, ενώ στο 30΄ έχασε πέναλτι με τον Σαγκάλ, με τον Αθανασιάδη να «ψωνίζει» τον παίκτη του Απόλλωνα.