Εκτός έδρας νίκη και πρόκριση για τον Κεραυνό (ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ – ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΕΣ)

Ο Κεραυνός πέρασε νικηφόρα από το στάδιο «Τάσσος Παπαδόπουλος» Ελευθερία», κερδίζοντας με 78-67 την ΕΘΑ και πήρε το εισιτήριο για τα ημιτελικά του Κυπέλλου ΟΠΑΠ Basket League.

Ως ο ΜVP του αγώνα αναδείχθηκε ο Αντρέ Γουίλιαμσον με 22 πόντους (10 ριμπάουντ, 1 ασσίστ).

Στο πρώτο δεκάλεπτο οι δύο ομάδες ήταν κοντά στο σκορ. Στο 7′ ο Χάντσον έκανε το 14-10 για την ΕΘΑ, με τον Κεραυνό με καλάθια των Στυλιανού και Ρόρι να ισοφαρίζει (14-14) στο 8′.

Οι γηπεδούχοι στο 9′ με τρίποντο του Ιγνατόφσκι πήραν κεφάλι στο σκορ 19-16, ενώ με το λέι απ του Χάντσον στην έναρξη του δεύτερου δεκαλέπτου πήραν προβάδισμα πέντε πόντων (21-16).

Στην υπόλοιπη διάρκεια της δεύτερης περιόδου το προβάδισμα άλλαζε συνεχώς χέρια.

Στο 19′ το τρίποντο του Κυριακίδη για τους γηπεδούχους έφερε την ισοφάριση 36-36, με τον Κεραυνό να ολοκληρώνει το πρώτο ημίχρονο με δύο καλάθια του Γουίλιαμσον και πήρε κεφάλι στο σκορ με τέσσερις πόντους (36-40).

Στο 25′ οι φιλοξενούμενοι με τρίποντο του Στυλιανού πήραν προβάδισμα με διψήφιο αριθμό πόντων (42-52), ενώ ο Κεραυνός κρατούσε τη διαφορά στους οκτώ (53-61) στο 29′ με το δίποντο του Ρόρι.

Η ΕΘΑ πέτυχε δύο τρίποντα πριν από το τέλος του τρίτου δεκαλέπτου με τον Πουλλίτα και τον Κ. Ορφανό και μείωσε σε 61-59.

H EΘΑ μπήκε στο τέταρτο δεκάλεπτο με καλάθι του Χάντσον ισοφαρίζοντας σε 61-61, με τον Κεραυνό στη συνέχεια να φτιάχνει σερί επτά πόντων και με το δίποντο του Κινγκ στο 33′ έκανε το 68-61 για την ομάδα του Στροβόλου.

Από εκείνο το σημείο οι «ερυθροκίτρινοι» κρατήθηκαν μπροστά στο σκορ και πήραν τελικά την πρόκριση με νίκη 78-67.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 21-16, 36-40, 59-61, 67-78.

ΕΘΑ (Σταύρος Μυκονιάτης): Xάντσον 26 (2), Γιούινγκ 15 (1), Κυριακίδης 7 (2), Ιγκνατόφσκι 7 (1), Ρόδες 6, Χριστοδούλου, Κ. Ορφανός 3 (1), Πουλλίτας 3 (1), Κωνσταντινίδης.

Κεραυνός (Χριστόφορος Λειβαδιώτης): Ρόρι 14, Θεοχαρίδης 3 (1), Ροζέλ 7 (1), Κορωνίδης, Γουίλιαμσον 22, Πασιαλής, Κινγκ 9, Στυλιανού 15 (3), Ραζής 8 (2).

** Βρείτε εδώ τα στατιστικά του αγώνα **

Πηγή: cbf.basketball

The post Εκτός έδρας νίκη και πρόκριση για τον Κεραυνό (ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ – ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΕΣ) appeared first on Thema Sports.

Βουλή: Ζητά συγκεκριμένες ενέργειες από Κυβέρνηση και ΕΕ για το μεταναστευτικό

Συγκεκριμένες ενέργειες για το μεταναστευτικό ζητά από την Κυβέρνηση και την Ευρωπαϊκή 'Ενωση η Ολομέλεια της Βουλής που συζήτησε την Πέμπτη το θέμα και ενέκρινε ψήφισμα με 16 ψήφους υπέρ και 10 εναντίον. Το ψήφισμα κατατέθηκε από τον ΔΗΣΥ.