Λυτρώθηκε και έπιασε την Σεβίλλη η Ατλέτικο (ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ – ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ)

Η Βαγιαδολίδ αποδείχθηκε… σκληρό καρύδι για την Ατλέτικο Μαδρίτης η οποία τελικά βρήκε την «λύτρωση» από τον Βιτόλο και επικράτησε με 1-0, αποτέλεσμα που την έστειλε στην 3η θέση ισόβαθμη με την Σεβίλλη στους 52 βαθμούς.

Η Ατλέτικο είχε τον έλεγχο του αγώνα και τις ευκαιρίες για να σκοράρει, αλλά οι επιθετικοί της δεν ήταν σε καλή μέρα.

Η Βαγιαδολίδ προσπαθούσε να απειλήσει με αντεπιθέσεις αλλά περιορίστηκε σε παθητικό ρόλο.

Στο 23ο λεπτό ο Ζοάο Φέλιξ απείλησε με μακρινό σουτ, ενώ η Βαγιαδολίδ είχε την μεγάλη ευκαιρία να σκοράρει στο 30ο λεπτό αλλά το σουτ του Ματέους πέρασε ελάχιστα άουτ.

Το 0-0 του πρώτου ημιχρόνου άρχισε να αγχώνει τους γηπεδούχους, με τον Σιμεόνε να ρίχνει στον αγώνα και τον Ντιέγκο Κόστα, ο οποίος σκόραρε στο 70ο αλλά το γκολ ακυρώθηκε ως οφσάιντ.

Η «λύτρωση» για την Ατλέτικο ήρθε στο 81ο λεπτό, σε μία περιπετειώδη φάση, με τον Βιτόλο να σκοράρει με κεφαλιά, αφού η μπάλα πέρασε την γραμμή πριν την απομακρύνει ο αμυντικός της Βαγιαδολίδ, κάτι που επιβεβαίωσε και το VAR.