Έρχεται φουριόζα η Άρσεναλ (ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ)

PREMIER LEAGUE-20η ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ

ΣΑΟΥΘΑΜΠΤΟΝ-ΑΡΣΕΝΑΛ: 1-3

Γήπεδο: Σεντ Μέρις

Σε άκρως ανοδική πορεία η Άρσεναλ, που κέρδισε με 3-1 στην έδρα της Σαουθάμπτον και βλέπει ακόμη κι Ευρώπη.

Στο 1ο μόλις λεπτό ο Τζάκα πέρασε κάθετα στον Λακαζέτ αλλά ο ΜακΚάρθι βγήκε κι έσωσε μετά από πλασέ του Γάλλου και στο 4’ μετά από κόρνερ της Σαουθάμπτον από δεξιά, ο Άρμστρονγκ με φοβερό πλασέ στην κίνηση από το πέναλτι, έκανε το 1-0.

Η απάντηση της Άρσεναλ ήταν άμεση καθώς στο 8ο λεπτό ο Τζάκα και πάλι έβγαλε την κάθετη μπαλιά και αυτή τη φορά ο Πεπέ πλάσαρε από κοντά για το 1-1. Στο 14ο λεπτό το σουτ του Σέντρικ πέρασε λίγο έξω ενώ στο 24’ ο Λένο είπε όχι σε κεφαλιά του Άνταμς.

Και μάλιστα στο 39ο λεπτό ο ο Λακαζέ έβγαλε κάθετα στον Σακά, που απέφυγε και τον ΜακΚάρθι και πλάσαρε σε κενό τέρμα για το 1-2.

Στο 50ο λεπτό ο Λένο έσωσε μετά από σουτ του Άρμστρονγκ, ενώ στο 72’ ο Σέντρικ από αριστερά άλλαξε το παιχνίδι στον Σακά κι εκείνος από δεξιά έκανε το γύρισμα και ο Λακαζέτ από κοντά πλάσαρε για το 1-3.

Στο 86ο λεπτό ο Λένο έπεσε και απομάκρυνε την εκτέλεση φάουλ του Γουόρντ Πράουζ.

ΣΑΟΥΘΑΜΠΤΟΝ: ΜακΚάρθι, Στίβενς, Μπεντνάρεκ, Βόκινς (67’ Ρέντμοντ), Βαλερί, Ντιαλό, Γουόλκοτ (74’ Βατς), Γουόρντ Πράουζ, Άρμστρονγκ, Ινγκς (74’ Ελουντουλού), Άνταμς.

ΑΡΣΕΝΑΛ: Λένο, Λουίζ, Χόλντινγκ, Μπεγερίν, Σέντρικ, Τζάκα, Παρτέι (78’ Ελνενί), Σακά, Σμιθ Ρόου (72’ Γουίλιαν), Πεπέ (70’ Μαρτινέλι), Λακαζέτ.