OΛΥΜΠΙΑΣ ΦΡ.- ΑΠΟΕΛ 0-3 (14-25, 26-28, 16-25)

Αποφασιστικό βήμα για να «καθαρίσει» την υπόθεση παραμονή στο πρωτάθλημα ΟΠΑΠ Α Κατηγορίας Ανδρών  έκανε την Παρασκευή το ΑΠΟΕΛ. Για την 19η αγωνιστική, πρώτη του Ομίλου Διαβάθμισης επικράτησε στο Κλειστό «ΦΩΤΗ ΠΙΤΤΑ» στο Λύκειο Φρενάρους της Ολυμπιάδος με 0-3 σετ. Με αυτή τη νίκη απομακρύνθηκε  10 βαθμούς το ΑΠΟΕΛ από την ομάδα του Φρενάρους.

Το ΑΠΟΕΛ ήταν ανώτερο από τα πρώτα στάδια του σετ και καθάρισε το πρώτο σετ με 14-25 σε 24’ ανοίγοντας το σκορ.

Με το 0-1 σε βάρος της η Ολυμπιάς μπήκε πιο καλή στο δεύτερο σετ και προηγήθηκε 08-06 διατηρώντας μια μικρή διαφορά.  Οι «γαλαζοκίτρινοι» όμως σταδιακά πήραν τον έλεγχο και προηγήθηκαν 10-11.

Η ομάδα των «κοκκινόμαυρων» έπαιξε καλύτερα σε εκείνο το σημείο και ανέτρεψε  τα δεδομένα 16-13 και 20-14 και 23-17 με το ΑΠΟΕΛ να προσπαθεί να μειώσει, κάτι που κατάφερε. Τελικά, το σετ κρίθηκε σε έξτρα πόντους όπου το ΑΠΟΕΛ  ήταν πιο αποτελεσματικό και κέρδισε 26-28 αυξάνοντας σε 0-2 σετ.

Το ΑΠΟΕΛ άρχισε πιο καλά το τρίτο σετ και σταδιακά αύξανε τη διαφορά για να προηγηθεί 12-16 και 15-19 για να επικρατήσει το ΑΠΟΕΛ 16-25 και να κερδίσει με 0-3 σετ.

ΑΕ ΚΑΡΑΒΑ – N.Papas Group ΝΕΑ ΣΑΛΑΜΙΝΑ  1-3 (25-19, 26-28, 14-25, 21-25)

Σημαντικό τρίποντο με ανατροπή πέτυχε η N.Papas Group Νέα Σαλαμίνα την Παρασκευή. Στο προσφυγικό ντέρμπι για την 19η αγωνιστική – πρώτη του Ομίλου Διαβάθμισης επικράτησε της ΑΕ Καραβά στο Αθλητικό Κέντρο «ΣΠΥΡΟΣ ΚΥΠΡΙΑΝΟΥ» με 1-3 σετ.

Οι «ερυθρόλευκοι» που ανέτρεψαν το σκορ βρίσκονται στην 1η θέση του Ομίλου με 19 βαθμούς  σε απόσταση 13 βαθμών από την ΑΕ Καραβά και 10 από την Ολυμπιάς Φρ. Η ΑΕ Καραβά προσπάθησε ξανά όμως δεν τα κατάφερε.

Η ΑΕ Καραβά έπαιξε καλύτερα στο πρώτο σετ και ξέφυγε ακόμα και με πόντους πόντους 20-15 με αποτέλεσμα να αυξήσει τη διαφορά και να επιβληθεί με 25-19 σε 25’.

Η N.Papas Group Νέα Σαλαμίνα θέλησε να αντιδράσει στο δεύτερο σετ και αυτό φάνηκε από τα πρώτα στάδια όταν προηγήθηκε 07-09. Οι «ερυθρόλευκοι» βρέθηκαν και στο +4 11-15, αλλά η ομάδα του Καραβά μείωσε στον πόντο 14-15, κατάσταση που δεν αλλοιώθηκε το αμέσως επόμενο διάστημα.

Οι δυο ομάδες πριν από το τέλος του σετ συμβάδιζαν στο σκορ 22-22 για να κριθούν τα πάντα σε έξτρα πόντους με την N.Papas Group Νέα Σαλαμίνα να  κερδίζει 26-28 σε 30’ και να ισοφαρίζει 1-1 τα σετ.

Πολύ καλά μπήκε η N.Papas Group Νέα Σαλαμίνα στο τρίτο σετ και προηγήθηκε 03-08. Η «πλάστιγγα έγειρε» για τους «ερυθρόλευκους» που διαμόρφωσαν το 11-20 για να επικρατήσουν 14-25 σε 22’ και να ανατρέψουν το σκορ.

Μεγάλο ενδιαφέρον είχε το τέταρτο σετ. Η ΑΕ Καραβά άρχισε πιο καλύτερα και βρέθηκε να κερδίζει 07-05. Ωστόσο, η N.Papas  Group Νέα Σαλαμίνα προηγήθηκε και με τρεις πόντους 10-13 προτού η ΑΕ Καραβά επανέλθει για να πάρει την πρωτοπορία 14-13. Οι «ερυθρόλευκοι» όμως κατάφεραν να ανασυνταχθούν και προηγήθηκαν 17-19 και αύξησαν σε 3 19-22. Παρά την προσπάθεια της ΑΕ Καραβά,  δεν τα κατάφερε και έχασε το σετ με 21-25 σε 25’ μαζί και τον αγώνα με 1-3 σετ.

ΑΝΑΓΕΝΝΗΣΗ ΔΕΡ. – Ε.Ν.Π. 3-2 (19-25, 19-25, 25-19, 25-19, 15-13)

Με ανατροπή πήρε το εξ αναβολής ντέρμπι  των Κοκκινοχωριών της 18ης και τελευταίας αγωνιστικής του πρωταθλήματος ΟΠΑΠ Α Κατηγορίας Ανδρών η Αναγέννηση Δερύνειας. Οι «πράσινοι» με ανατροπή, «γύρισαν» από το 0-2 κερδίζοντας με 3-2 την Ε.Ν.Π. στο Κλειστό της Δερύνειας.

Η Αναγέννηση τερμάτισε στην 4η θέση με 30 βαθμούς, ενώ η Ε.Ν.Π. που την έπαθε ξανά να χάσει προβάδισμα 2-0 (όπως με το ΑΠΟΕΛ τη Δευτέρα) έμεινε 5η με 23 βαθμούς. Ωστόσο, και οι  δυο ομάδες θα βρεθούν στον Όμιλο Τίτλου.

Η Ένωση μπήκε καλύτερα στο  πρώτο σετ με τους «βυσσινί» να έχουν το προβάδισμα από την έναρξη και να δημιουργεί διαφορές με αποτέλεσμα να κερδίσει 19-25 σε 26’ κάνοντας το 0-1 σετ.

Το ντέρμπι των Κοκκινοχωριών ήταν απόλυτα ισορροπημένο στο δεύτερο σετ με τις δυο ομάδες να εναλλάσσονται στην πρωτοπορία με την Ένωση να προηγείται. Οι δυο ομάδες ήταν ισόπαλες 15-15 όταν η Ε.Ν.Π. ανέβασε στροφές και διαμόρφωσε το 19-25 σε 26’  και έγραψε το 0-2 σετ.

Η ομάδα της Δερύνειας άρχισε καλύτερα το τρίτο σετ και βρέθηκε μπροστά στο σκορ 07-05 με την Ε.Ν.Π. να μην αφήνει την ομάδα της Δερύνειας  να της ξεφύγει.  Ωστόσο, στα τελικά στάδια, οι «πράσινοι» βρέθηκαν στο +3 21-18 για να επικρατήσουν 25-19 σε 25’ και να μειώσουν  στο σκορ 1-2.

Οι «βυσσινί» ήταν καλύτεροι στο τέταρτο σετ και βρέθηκαν στο +5 δυο φορές (06-11, 08-13), αλλά οι «πράσινοι» μείωσαν 14-16. Η αντεπίθεση της Αναγέννησης συνεχίστηκε και προηγήθηκε 23-19 για να κλείσει το σετ με 25-19 σε 25’ με συνέπεια να ισοφαρίσει σε 2-2 σετ.

Στο τάϊ – μπρέϊκ η Αναγέννηση ήταν καλύτερη και διαμόρφωσε το 05-02 ενώ αύξησε στους τέσσερις πόντους 08-04. Η Ε.Ν.Π. επιχείρησε να μειώσει και τα κατάφερε 11-09. Η Αναγέννηση όμως αύξησε σε τρεις  πόντους 13-10 όμως το σετ δεν είχε τελειώσει αφού οι «βυσσινί» μείωσαν στον πόντο 14-13 ωστόσο η Αναγέννηση πήρε τον πόντο που ήθελε κερδίζοντας 15-13 σε 21’ και τον αγώνα 3-2 σετ. ,

The post Αποφασιστικό βήμα για ΑΠΟΕΛ, σημαντικό τρίποντο για Νέα Σαλαμίνα, πήρε το ντέρμπι με ανατροπή η Αναγέννηση appeared first on Thema Sports.

Ανθρωπιστική βοήθεια: Αναχώρησε από Λάρνακα το σκάφος Jennifer για Γάζα

Αναχώρησε απόψε από το λιμάνι της Λάρνακας το σκάφος Jennifer φορτωμένο με ανθρωπιστική βοήθεια, όπως δήλωσαν στο ΚΥΠΕ αρμόδιες πηγές.