Ακόμα πιο κοντά στον τίτλο η Ομόνοια – Πήρε το ντέρμπι η Ανόρθωση

Άλλο ένα βήμα προς την κατάκτηση του τίτλου έκανε την Παρασκευή 05 Μαρτίου 2021 η Ομόνοια. Οι «πράσινοι» με την 19η νίκη τους σε 19 αγώνες διατήρησαν τις αποστάσεις από τους διώκτες τους και ετοιμάζονται να πανηγυρίσουν.

ΌΜΙΛΟΣ 1-5

ΣΤΑΔΙΟ «ΤΑΣΣΟΣ ΠΑΠΑΔΟΠΟΥΛΟΣ –ΕΛΕΥΘΕΡΙΑ»:  ΟΜΟΝΟΙΑ – Ε.Ν.Π.  3-0 (25-22, 25-16, 25-22)

«Νέο θύμα» τους ήταν η Ε.Ν.Π. που την κέρδισαν στο πλαίσιο της 22ης αγωνιστικής 3-0 σετ. Η Ένωση ήταν ανταγωνιστική και προσπάθησε για το καλύτερο απέναντι στην επίδοξη πρωταθλήτρια.

Το πρώτο σετ διατήρησε το ενδιαφέρον του με την Ομόνοια να κερδίζει 25-22 σε 24’ και να προηγείται 1-0.

Η Ομόνοια μπήκε εντυπωσιακά στο δεύτερο σετ και βρέθηκε μπροστά 13-02 για να κερδίσει 25-16 σε 19’ με την Ένωση να προσπαθεί πολύ μετά τα μέσα του σετ.

Οι «πράσινοι» ξεκίνησαν καλά και το τρίτο σετ ξεφεύγοντας με 06-01. Οι «βυσσινί» όμως ήταν εξαιρετικοί στη συνέχεια μειώνοντας στον πόντο 09-08. Οι πρωτοπόροι όμως δεν ήθελαν περιπέτειες και ξέφυγαν 18-13. Με το σκορ στο 23-18 ο Σ. Σάββα επιστράτευσε τον νεαρό διεθνή Αντώνη Μαυρομμάτη ο οποίος αντικατέστησε τον Μεξικανό πασαδόρο Rangel. Η Ε.Ν.Π. τα έδωσε όλα μείωσε 24-22, αλλά οι «πράσινοι» επικράτησαν 25-22 σε 24’ εξασφαλίζοντας το τρίποντο.

Το ντέρμπι στην Ανόρθωση

«ΘΕΜΙΣΤΟΚΛΕΙΟ»: ΑΝΟΡΘΩΣΙΣ – ΑΝΑΓΕΝΝΗΣΗ ΔΕΡ. 3-1  (20-25, 25-16, 25-22, 25-19)

Ντέρμπι έγινε στο δεύτερο αγώνα του Ομίλου 1-5 με την Ανόρθωση να επικρατεί μετά από πολύ ανταγωνιστικό αγώνα της Αναγέννησης Δερύνειας με 3-1 σετ  στο «ΘΕΜΙΣΤΟΚΛΕΙΟ».

Η νίκη που ήλθε με ανατροπή, διατήρησε την Ανόρθωση στη 2η θέση με 43 βαθμούς 11 πίσω από την Ομόνοια. Η Αναγέννηση έχασε μετά από καλή εμφάνιση και «έχασε» την επαφή της με τη 2η και 3η θέση.

Σε ένα σετ που πρόσφερε συγκινήσεις η Αναγέννηση αιφνιδίασε την Ανόρθωση και προηγήθηκε 0-1 κερδίζοντας με 20-25 σε 25’ το πρώτο σετ.

Η Ανόρθωσις αντέδρασε στο  δεύτερο σετ βρέθηκε στο +6 09-03  και δημιούργησε νταμπλ – σκορ 14-07. Η «Μεγάλη Κυρία» έδειξε σταθερότητα κερδίζοντας με 25-16 σε 22΄ ισοφαρίζοντας τον αγώνα.

Σημάδια ντέρμπι έδειχνε το τρίτο σετ. Η Αναγέννηση προηγήθηκε με «βραχεία» κεφαλή, αλλά η Ανόρθωσις βρέθηκε στην πρωτοπορία 08-06. Οι δυο ομάδες διεκδίκησαν με πείσμα το σετ όμως η Ανόρθωσις προηγήθηκε 13-11. To ντέρμπι συνεχίστηκε με την Αναγέννηση να ακολουθεί κατά πόδας την Ανόρθωση 18-17. Τελικά, οι «κυανόλευκοι» επικράτησαν 25-22 σε 28’ και ανέτρεψαν το 0-1 σετ.

Στο τέταρτο σετ η Ανόρθωσις κατάφερε να ελέγξει τον ρυθμό ήταν συνεχώς μπροστά στο σκορ και βρέθηκε στο +4 17-13 για να κερδίσει 25-19 σε 24’ διαμορφώνοντας το τελικό 3-1 σετ.

ΌΜΙΛΟΣ 6-9

«Κολλημένο» με τη νίκη

«ΛΕΥΚΟΘΕΟ»: ΑΠΟΕΛ –ΑΕ ΚΑΡΑΒΑ 3-0 (25-14, 25-19, 25-18)

«Κολλημένο» με τη νίκη είναι το ΑΠΟΕΛ. Οι «γαλαζοκίτρινοι» κέρδισαν την Παρασκευή 05 Μαρτίου 2021 στο πλαίσιο της 3ης αγωνιστικής του Ομίλου με 3-0 την ΑΕ Καραβά και σημείωσε την 6η συνεχή νίκη στο πρωτάθλημα. Η ΑΕ Καραβά παρά τον υποβιβασμό τα έδωσε όλα για το καλύτερο.

Πολύ ανώτερο το ΑΠΟΕΛ στο πρώτο σετ «καθάρισε» με 25-14 σε 20’.

Η ΑΕ Καραβά έδειξε αντίδραση στο δεύτερο σετ και ήταν  στη διεκδίκηση του σετ. Το 20-15 μετατράπηκε σε 20-17, αλλά το ΑΠΟΕΛ κέρδισε με 25-19  σε 26’ αυξάνοντας σε 2-0 σετ.

Στο τρίτο σετ η ομάδα του Καραβά αιφνιδίασε τους «γαλαζοκίτρινους» προηγούμενη 00-04. Οι παίκτες του  Χριστόφορου Χαραλάμπους ανασυντάχθηκαν όμως και ισοφάρισαν 09-09. Το ΑΠΟΕΛ συνέχισε να ανεβαίνει και προηγήθηκε 14-11 με την ομάδα του Κωνσταντίνου Χατζηδαμιανού να μειώνει στον πόντο. Το ΑΠΟΕΛ βρήκε τις λύσεις και διαμόρφωσε το 20-15. Οι «γαλαζοκίτρινοι» κέρδισαν 25- 18 σε 25’ και «καθάρισαν» με 3-0 σετ.

Νίκη ελπίδας

ΑΙΘΟΥΣΑ «ΦΩΤΗ ΠΙΤΤΑ»: ΟΛΥΜΠΙΑΣ ΦΡ. – NPapas Group ΝΕΑ ΣΑΛΑΜΙΝΑ 3-1 (25-19, 20-25, 25-16, 25-20

Το τρίποντο που της επιτρέπει να ελπίζει ότι τελικά θα αποφύγει την 3η θέση του Ομίλου 6-9 που οδηγεί στον υποβιβασμό πέτυχε την Παρασκευή 05 Μαρτίου 2021 η Ολυμπιάς Φρενάρους.  Στην Αίθουσα «ΦΩΤΗ ΠΙΤΤΑ» στο Φρέναρος κέρδισε την N. Papas Group Nέα Σαλαμίνα με 3-1 σετ και μείωσε στο -4 από τους «ερυθρόλευκους».

Σημειώνεται ότι απομένουν τρεις αγωνιστικές για την ολοκλήρωση του Ομίλου. Η N.Papas Group Νέα Σαλαμίνα χρειάζεται βαθμούς στους επόμενους αγώνες.

Πιο έτοιμη φάνηκε στο πρώτο σετ η Ολυμπιάς Φρενάρους και εξασφάλισε το πρώτο σετ σε 24’ κερδίζοντας 25-19.

Οι «ερυθρόλευκοι» είχαν σταθερά το προβάδισμα στο δεύτερο σετ και αύξαναν τη διαφορά για να προηγηθούν 11-19. Ωστόσο, η Ολυμπιάς μείωσε σε 15-20 και 19-21 όμως δεν άντεξε. Η N.Papas Group Νέα Σαλαμίνα ανέβηκε στα τελικά στάδια και σε 27’ κέρδισε 20-25 ισοφαρίζοντας 1-1 σετ.

Καλό ήταν το ξεκίνημα των «ερυθρολεύκων» στο τρίτο σετ και βρέθηκαν στο +3 02-05. Η παθιασμένη  Ολυμπιάς κατάφερε να ισοφαρίσει όμως 09-09. Στην εξέλιξη του αγώνα, οι παίκτες του Παύλου Κωνσταντίνου προηγήθηκαν με 15-11 ανακτώντας ψυχολογία. Η Ολυμπιάς επικράτησε με 25-16 σε 27’ και προηγήθηκε με 2-1 σετ.

Οι «κοκκινόμαυροι» έπαιξαν  καλύτερα στο τέταρτο σετ και στα αρχικά στάδια βρέθηκαν στο +7 09-02. Η Ολυμπιάς είχε τον έλεγχο και βρέθηκε στο 14-08. Οι «ερυθρόλευκοι» όμως πάλεψαν και ξαναμπήκαν στο σετ 15-13.

Η Ολυμπιάς όμως δεν άφησε περιθώρια αντίδρασης στη N. Papas Group Νέα Σαλαμίνα, αφού το ταμπλό έγραψε 23-17, διαφορά που ήταν αρκετή να δώσει το πολύτιμο τρίποντο στους Φρεναρίτες με 3-1 σετ. Το τέταρτο σετ ολοκληρώθηκε με 25-20 σε 27’.

The post Ακόμα πιο κοντά στον τίτλο η Ομόνοια – Πήρε το ντέρμπι η Ανόρθωση appeared first on Thema Sports.

Τραγωδία στην Ελλάδα: Ένας νεκρός από την κατάρρευση τμήματος κτηρίου στον Πειραιά

Οικονομικές επιπτώσεις στην Κύπρο από την επίθεση του Ιράν στο Ισραήλ: Οικονομολόγος αναλύει στο «Τ» τα σενάρια

Καύσιμα: Εντός δεκαημέρου νέα αύξηση - Πώς θα επηρεάσει τις τιμές η κρίση στη Μέση Ανατολή - Φόβοι για €2 η βενζίνη

«T» ΑΠΟΚΑΛΥΨΗ: Δηλώνουν για κατοικίες τις… αποθήκες και εγκαταλελειμμένα σπίτια- Τραγελαφικά τα όσα συμβαίνουν με τις μετακινήσεις ψηφοφόρων

Έγινε κι αυτό στην Κύπρο! Υποψήφιος εμφανίζεται με κλειστά μάτια στην προεκλογική του καμπάνια – Δείτε βίντεο

LIVE: Αποφασίστηκε το πώς θα γίνει η επίθεση του Ισραήλ - Άγνωστο το πότε

Καζάνει που «βράζει» είναι η Μέση Ανατολή, μετά την επίθεση του Ιράν στο Ισραήλ σε αντίποινα για το φονικό χτύπημα του δεύτερου στο ιρανικό προξενείο στη Συρία. Ο ισραηλινός πρωθυπουργός, Μπενιαμίν Νετανιάχου, έχει δεσμευτεί να απαντήσει στην Τεχεράνη και σταθμίζει τις επιλογές του για το τι θα κάνει.