Με… λυτρωτή Μέρφι μετά τα δύο εύστοχα πέναλτι ΕΛΠΙΖΕΙ για ΕΞΑΔΑ

Την 7η νίκη στο πρωτάθλημα Α΄ κατηγορίας πήρε η Πάφος FC.

Στο παιχνίδι με το οποίο ολοκληρώθηκε η 24η αγωνιστική του πρωταθλήματος Α΄ κατηγορίας η Πάφος FC κέρδισε στο «Στέλιος Κυριακίδης» την Ένωση Νέων Παραλιμνίου με 2-1.

Στο 88ο λεπτό ο Μέρφι ήταν ο… λυτρωτής για την ομάδα του Στηβ Κωνσταντινίδη, μετά τα δύο εύστοχα πέναλτι (ένα για κάθε ομάδα).

Στο 16ο λεπτό ο Βαλακάρι άνοιξε το σκορ με εύστοχο κτύπημα πέναλτι για να ισοφαρίσει με τον ίδιο τρόπο ο Ντένινγκ στο 78ο λεπτό.

Το 1-1 έδειχνε να είναι το τελικό σκορ, αλλά ο Μέρφι δεν είπε τον τελευταίο λόγο, καθώς με κεφαλιά στο 88ο λεπτό έδωσε το προβάδισμα και συνάμα την υπερπολύτιμη νίκη στην ομάδα του.

Με το τρίποντο αυτό η Πάφος FC πιάνει τον Ολυμπιακό στην 7η θέση με 28 βαθμούς, 1 βαθμό πίσω από την 6η Δόξα.

Η ΕΝΠ παραμένει στην 11η θέση με 24 βαθμούς.

ΤΑΥΤΟΤΗΤΑ

ΕΝΔΕΚΑΔΕΣ

ΠΑΦΟΣ FC: Ρούτκο, Σάιθ, Τόρες, Μέρφι, Φουρ (79’Ράκελς), Αουρέλιο, Φυλακτού, Αραγιούρι, Βαλακάρι, Αλβάρεζ, Πάντσεον (90+1’Λελιούκιν).

ΕΝΠ: Γκατσέφσκι, Μπάρνι, Λουσέρο, Μπελόνε (64’Φελίπε), Ντένινγκ, Θεοδώρου (86’Μαρκόφσκι), Κοσμά (64’Κοτσώνης), Μπαρμπόσα, Μαϊσουράντζε, Μπάλαζιτς, Νγκο (72’Ουντότζι).

ΚΙΤΡΙΝΕΣ

Αουρέλιο, Αλβάρεζ, Βαλακάρι – Νγκο, Μπαρμπόσα, Μπάρνι, Κοσμά, Μπελόνε, Κοτσώνης.

ΤΟ ΦΙΛΜ ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ

90+6΄ Τέλος αγώνα.

90΄ Έξι λεπτά καθυστερήσεις.

89΄ Κίτρινη κάρτα στον Κοτσώνη.

88΄ ΓΚΟΛ: Ο Μέρφι με κεφαλιά δίνει προβάδισμα στους γηπεδούχους.

86΄ Αλλαγή για ΕΝΠ. Μέσα Μαρκόσκι έξω Θεοδώρου.

84΄ Κίτρινη κάρτα στον Βαλακάρι.

84΄ Σουτ Τόρες η μπάλα άουτ.

80΄Αλλαγή για Πάφο FC. Μέσα Ράκελς έξω Φουρ.

Δείτε το γκολ:

78΄ ΓΚΟΛ: Εύστοχο πέναλτι Ντένινγκ και 1-1.

75΄ Πέναλτι ζητάει η ΕΝΠ για χέρι του Αουρέλιο. Δεν έδειξε κάτι ο Βασίλης Δημητρίου, παρέμβαση από VAR, πάει ο ρεφ και την βλέπει τη φάση και παίρνει την απόφαση για πέναλτι.

73΄ Αλλαγή για ΕΝΠ. Μέσα Ουντόζι έξω Νγκο

66΄ Μπαλιά Τόρες δεν μπόρεσε για κοντρόλ ο Μέρφι.

64΄ Δύο αλλαγές για ΕΝΠ. Μέσα Κοτσώνης και Φελίπε, έξω Μπελόνε και Κοσμά.

58΄ Κίτρινη κάρτα στον Μπελόνε.

51΄ Κίτρινη κάρτα στον Αλβάρεζ

49΄ Κίτρινη κάρτα στον Κοσμά.

46΄ Σουτ Ντένινγκ πέφτει και με τάκλιν διώχνει σε κόρνερ ο Αλβάρεζ.

24΄ Κίτρινη κάρτα στον Νγκο

16΄ ΓΚΟΛ: Εύστοχο κτύπημα πέναλτι Βαλακάρι και 1-0.

14΄ Πέναλτι κερδίσει η Πάφος FC σε χέρι του Μπελόνε.

3΄ Σουτ Βαλακάρι σε κόρνερ ο Γκατσέφσκι.

1΄ Έναρξη αγώνα με την ΕΝΠ στη σέντρα

Live Αγώνα

Ολοκληρώνεται με το παιχνίδι που ξεκινάει η ώρα 19:00 στο «Στέλιος Κυριακίδης» μεταξύ της Πάφος FC και της Ένωσης Νέων Παραλιμνίου η 24η αγωνιστική του πρωταθλήματος Α΄ κατηγορίας.

Η Πάφος FC είναι στη 10η θέση με 25 βαθμούς και η ΕΝΠ στην 11η με 24.

Οι ενδεκάδες των δύο ομάδων:

Πάφος FC: Ρούτκο, Σάιθ, Τόρες, Μέρφι, Φουρ, Αουρέλιο, Φυλακτού, Αραγιούρι, Βαλακάρι, Αλβάρεζ, Πάντσεον

Στον πάγκο: Πέτρου, Βαρέλα, Αντωνίου, Κούζικ, Καμπράλ, Χαριδήμου, Λελιούκιν, Ράκελς

ΕΝΠ: Γκατσέφσκι, Μπάρνι, Λουσέρο, Μπελόνε, Ντένινγκ, Θεοδώρου, Κοσμά, Μπαρμπόσα, Μαϊσουράντζε, Μπάλαζιτς, Νγκό.

Στον πάγκο: Πέτρου, Ιρέπ, Μουλαζίμης, Ουντότζι, Κοτσώνης, Παναγή, Φελίπε, Μαυρουδής, Μαρκόφσκι.

Παρατηρητής: Νικολαϊδης Χρίστος

The post Με… λυτρωτή Μέρφι μετά τα δύο εύστοχα πέναλτι ΕΛΠΙΖΕΙ για ΕΞΑΔΑ appeared first on Thema Sports.

Έπεσε από τον δεύτερο όροφο οικίας 56χρονος - Κρίσιμα στο Νοσοκομείο

Χειροπέδες σε 31χρονο για έκρηξη σε υποστατικό στον Πρωταρά

Πασχαλινά αυγά από «χρυσάφι» - Γιατί ανεβαίνουν οι τιμές του κακάο; Οι λόγοι, το ποσοστό και η νόσος του μαύρου λοβού

Δρόμος Πάφου-Πόλης: Έμεινε στα χαρτιά η ολοκλήρωση της Α’ φάσης λόγω καθυστερήσεων - Εν αναμονή αποφάσεων

Εκλογές 2024: Τα μηνύματα του εκλογικού σώματος και η χαλαρή ψήφος

Χάρης Βαρθακούρης: «Απέρριπτα όλους τους στίχους που έφερνε ο πατέρας μου»

LIVE: Η Τεχεράνη δεν σχεδιάζει άμεσα αντίποινα εναντίον του Ισραήλ

Νέος συναγερμός σήμανε σε ολόκληρη τη Μέση Ανατολή, μετά τις αναφορές αμερικανικών ΜΜΕ για επίθεση του Ισραήλ στο Ιράν με πυραύλους. Το ThemaOnline σας μεταφέρει τις εξελίξεις